Pitanja
Ultarzvuk
Pregled
Laboratorija
 
 
Pitanja koja često postavljate:
 

Moj suprug je “A” Rh D pozitivna krvna grupa, a ja sam  “A” Rh D negativna krvna grupa. Možete li objasniti malo šta to znači i  kakve analize trebamo raditi?



Na svakoj ćeliji u organizmu postoje brojni antigeni, a Rh faktor je jedan od njih. Ako čovjek naslijedi ćelije krvi koje nose Rh faktor onda je “Rh D pozitivan”, a ako ne naslijedi logično da je “Rh D negativan”. Ukoliko je Vaša beba naslijedila očev Rh D faktor, Vaš će imuni sistem prepoznati kao “strano tijelo” i pojaviće se antitijela da ga napadnu.
U medicini je ovakva situacija poznata kao neusklađenost Rh faktora ( lat. Rh incompathibilia).  
Možete biti mirni, jer je rijetkost da nepodudarnost Rh faktora stvara problem u  prvoj trudnoći. Problem nastaje ako krv bebe dospije u majčin krvotok prilikom prvog porođaja ili pobačaja ili abortusa. Majčin organizam će tada stvoriti antitijela protiv Rh faktora. U toku druge trudnoće postoji opasnost da ta antitijela prodru kroz placenta u bebin krvotok i da napadnu njena krvna zrnca  i da izazovu anemiju kod bebe (malokrvnost), umjerenu ili jaku, sve u zavisnosti od nivoa antitijela kod majke.
Najvažnija je prevencija razvoja antitijela u ovakvim situacijama.
Vi možete primiti RhoGam ampulu – injekcija imunoglobulina - (IgG anti D) u 28. nedjelji gestacije i potom opet nakon rođenja bebe u roku od 72 h, a nakon što se ustanovi da je beba Rh D pozitivna. Ako je beba Rh D negativna nije potrebno ništa preduzimati.
Takođe, trebate primiti RhoGam i nakon pobačaja, abortusa, amniocenteze (uzimanja plodove vode), krvarenja u toku trudnoće, ali o svemu ovome dogovoritie se sa Vašim ginekologom, jer on će preduzeti  sve što je neophodno za Vas.
I naravno kontrolisaćete  Rh D At (antitijela) u određenom vremenskom intervalu, trebalo bi obavezno tri puta tokom trudnoće u 12, 28, i 32 – 34. nedjelji gestacije, a po nalogu Vašeg ginekologa  i češće.